KSIĄŻKA
Słowa kluczowe [KSIĄŻKA]

Artykuł niedostępny

Powiadom gdy będzie dostępny

Kategoria Pozostałe
Autor Wiesław Babik
Ilość stron 242
Okładka twarda
Opis
PowrĂłt słĂłw kluczowych do praktyki informacyjnej zrodził nowe problemy natury zarĂłwno teoretycznej, jak i praktycznej. Przede wszystkim dotyczą one efektywności używania słĂłw kluczowych w etykietowaniu i wyszukiwaniu informacji w wielkim, uniwersalnym i słabo kontrolowanym systemie rozproszonym (w poprzedniej epoce rozwoju systemĂłw informacyjnych słowa kluczowe używane były w stosunkowo małych, kontrolowanych systemach dziedzinowych), ale także teoretycznego problemu tożsamości obecnie używanych słĂłw kluczowych z dawnymi klasycznymi i nieklasycznymi językami słĂłw kluczowych, i ich relacji do języka naturalnego używanego w funkcji metainformacyjnej.

Autor nie ograniczył się tylko do prezentacji, ale zamieścił własne oceny i przemyślenia, ktĂłre skłoniły go do rozważań, czy mamy do czynienia ze sztucznym językiem słĂłw kluczowych, czy też w istocie jest to język naturalny używany w funkcji metainformacyjnej, i zadania pytania o przyszłość językĂłw słĂłw kluczowych we wspĂłłczesnych systemach informacji.
Z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Bożenny Bojar    

Wiesław BABIK, absolwent bibliotekoznawstwa i informacji naukowej (1986). Doktorat (1992) i habilitacja (1997) na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego z nauk humanistycznych w dziedzinie językoznawstwa, specjalność: języki i systemy informacyjno-wyszukiwawcze. W latach 1986-1994 pracownik naukowy w Polskiej Akademii Nauk. Od 1994 r. pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1999-2003 profesor Uniwersytetu Śląskiego. Specjalista w zakresie informacji naukowej, językĂłw i systemĂłw informacyjno-wyszukiwawczych. Zajmuje się lingwistycznymi problemami systemĂłw informacyjno-wyszukiwawczych, ekologią informacji, systemami organizacji, reprezentacji i zarządzania informacją i wiedzą oraz terminologią. Kierownik Zakładu Zarządzania Informacją na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Krajowy koordynator International Society for Knowledge Organization (ISKO) w Polsce. Przedstawiciel krajowy stworzonego przez UNESCO International Information Centre for Terminology w Wiedniu (Infoterm). Członek m.in. Rady Redakcyjnej pĂłłrocznika „Zagadnienia Informacji Naukowej” oraz Kolegium Redakcyjnego kwartalnika „Praktyka i Teoria Informacji Naukowej”. Autor i redaktor naukowy ponad 180 prac naukowych, w tym 10 książek (3 autorskie) oraz wspĂłłautor 16 słownikĂłw słĂłw kluczowych.


KSIĄŻKA DOSTĘPNA W WERSJI ELEKTRONICZNEJ: